دانشنامه علوم تجربی
درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را
درباره وبلاگ


با عرض سلام
من محمود دره زرشكی دبیر علوم تجربی ناحیه 2 استان یزد هستم وبه شما خوش آمد می گویم . این وبلاگ جهت یادگیری آسان علوم دوره راهنمایی طراحی شده و شامل مطالب علمی و خلاصه درسها و نمونه سوالات مختلف می باشد. امیدوارم برای همه ی كاربران گرامی مفید واقع شود. منتظر انتقادات و پیشنهادات سازنده تان هستیم .

مدیر وبلاگ : محمود دره زرشكی
نظرسنجی
كیفیت مطالب و عملكرد این وبلاگ را چگونه ارزیابی می كنید ؟
پاسخ سوالات علوم سوم ( از صفحه 113 تا 133 )
 
دانش آموزان عزیز برای مشاهده پاسخ سوالات به ادامه مطلب بروید.
 
 
جمع آوری اطلاعات صفحه 113
1) ضرب دیدگی یا پیچ خوردگی :
آسیبی كه در اثر حركات غیرعادی در محل مفصل ها مثل پیچش یا كشیده شدن زیاد ازحد
ایجاد می شود. در این حالت رباط ها چنان كشیده می شوند كه مفصل دردناك می شود . گاهی ممكن است رباط از استخوان یا مفصل جدا یا حتی قطع شود، اما استخوان در محل مفصل از هم جدا نمی شوند.
2 ) در رفتگی :
حالتی كه مفصل
چنان پیچیده یا كشیده شود كه استخوان ها از محل طبیعی خود در مفصل خارج و یا جابه جا شوند. در این حالت ممكن است رباط ها كشیده یا پاره شوند . مهم ترین علامت دررفتگی ، بی حركت ماندن سر استخوان در رفته در محل جدید است . علت دررفتگی اغلب ضربه ی غیر مستقیم است. جا انداختن فوری در رفتگی در بهبود آن اهمیت فراوان دارد .پس از جا انداختن دررفتگی ،مفصل را باید برای مدتی به حركت نگه داشت. معمولا مردان بیش از زنان دچار در رفتگی مفصل ها می شوند .
3) آرتریت :
واژه است
برای بیماری هایی كه مفاصل را دردناك و سفت و گاه متورم می كند . آرتریت به بیش از 100 بیماری مربوط می شود و می تواند مانع فعالیت درست مفصل شود . اگر درمان آن سریع شروع شود ، از آسیب دراز مدت مفصل جلوگیری می شود . در انواع آرتریت معمولا اشكالاتی در استخوان های مفصل ، غضروف مفصلی ، مایع مفصلی یا غشاء مولد مایع مفصلی پیش می آید. آرتروز
(استئو آرتریت) و آرتریت روماتوید از انواع مهم آرتریت
هستندكه اولی شایع ترین آنهاست.
4)روماتیسم :
التهاب و تورم مفاصل
و عضلات همراه با درد را روماتیسم می نامند كه به شكل حاد یا مزمن ایجاد می شود . در این بیماری چند مفصل با هم یا به طور متناوب دچار بیماری می شوند . خطر مهم این بیماری عارضه قلبی آن است. این بیماری معمولا از عوارض ویروس عفونت لوزه ها و بخش فوقانی دستگاه تنفس یا گروهی از باكتری ها (استرپتوكوك ها ) است . روماتیسم حاد اغلب به دنبال گلودرد چركی ایجاد می شود ، درد مفاصل در زانو ، مچ دست و پا و آرنج بیشتر ایجاد می شود و از مفصلی به مفصل دیگر می رود در حالت مزمن مفصل های قرینه بدن(مثل انگشتان دو دست) مبتلا می شوند كه معمولا در اثر از بین رفتن های مفصلی ، استخوان ها ضخیم شده ، مفصل تغییر شكل پیدا می كند.
جدول مقایسه ای ماهیچه ها صفحه113
مثال های مربوط به ماهیچه های اسكلتی ، بسیار گوناگون اند و در مورد قلب محدود به خود آن است. برای ماهیچه های صاف عنبیه چشم ، لوله های حالب (میزنای) ، رگ های خونی ، روده ، معده و رحم را می توان بیان كرد. در میان مثال ها از اسامی معمولی استفاده كنید . مانند ، ماهیچه جلوی بازو به جای ماهیچه دوسر . همچنین از بیان مثال هایی كه بچه ها با چگونگی عملكرد آن ها آشنایی ندارند (دیافراگم) خودداری كنید.
تجربه كنید صفحه 115
دلیل كوتاه شدن دست ، انقباض  ماهیچه های آن و دلیل بازگشت
به حالت اول رفع
انقباض ماهیچه است .
مقایسه كنید صفحه 116
الف) در این حالت اهرم نوع اول مطرح است .این اهرم اگرچه با تغییر جهت نیرو به ما كمك می كند ، اما طول بازوی مقاوم و محرك نیز مطرح است . مزیت مكانیكی اهرم نوع اول ممكن است بیشتر ، كمتر یا مساوی 1 باشد در این مثال مفصل مهره اطلس گردن با استخوان پس سری تكیه گاه بوده و عضلات پشت گردن نیروی محرك را وارد می كند. نیروی مقاوم وزن سر است . حركت اهرم سر را با عقب خم می كند .
ب) در اهرم نوع
دوم ، مزیت مكانیكی ، بیش از 1 است . این حالت در بدن معمول نبوده و بسیار كم است . بهترین مثال آن بلند شدن بر روی پنجه یپاهاست . مفصل استخوان كف پا و انگشتان تكیه گاه بوده ماهیچه های پشت ساق پا نیروی محرك را وارد كرده ، وزن بدن نیروی مقاوم است.

ج) این حالت كه مربوط به اهرم نوع سوم است ، در بدن رایج است در این نوع اهرم ، مزیت مكانیكی همیشه كمتر از 1 بوده و مسافت و سرعت اثر نیرو افزایش می یابد . در این مثال مفصل آرنج ، تكیه گاه بوده ، ماهیچه جلوی بازو نیروی محرك را وارد كرده ، ساعد دست بازوی مقاوم است . در این حالت كمی انقباض ماهیچه می تواند دست را به مقدار زیادی جا بجا كند.
در این نوع اهرم ، ماهیچه ها می تواند
به نزدیكی مفصل متصل بوده و با انقباض كم حركات سریع و زیادی را اجرا نماید.به همین دلیل ما می توانیم به سرعت بدویم یا چیزی را پرتاب كنیم .مقدار بازوی مقاوم و محرك د ر اهرم نوع سوم با سرعت و مسافت اثر نیرو و نیز میزان نیروی مقاوم مرتبط است . رایج بودن این نوع اهرم و كم بودن اهرم نوع دوم در ماهیچه ها و استخوان های ما نشان می دهد ساختار بدن ما سرعت را به قدرت تر جیح می دهد.توانایی برداشتن گام های بلند تر باعث پیمودن مسیر های طولانی در زمان كوتاه تر می شود.
فكركنید صفحه 117
برای آن كه كار هماهنگی ایجاد شود ، وجود سه شرط لازم است:
الف)یك قسمت
یا قسمت هایی از بدن جاندار باید هماهنگ كننده باشد .
ب) اطلاعاتی از قسمت های
مختلف بدن جاندار یا محیط اش به قسمت هماهنگ كننده برسد.
ج) اطلاعاتی از قسمت
هماهنگ كننده به قسمت های دیگر بدن جاندار برسد . در دستگاه عصبی، احساس كردن به معنی دریافت حس از طریق محرك هایی مثل نور ، صدا و لمس كه گیرنده های مربوطه را تحریك كرده اند ، می باشد. تصمیم گیری به معنی هماهنگی و تفسیر علایم حسی و تنظیم پاسخ ها در مراكز فرهنگی بوده و عمل كردن پاسخ حركتی است كه در پی ارسال علایم از مركز هماهنگ كننده به سلول های عمل كننده صورت می گیرد . مثال های مختلفی درباره هماهنگی می توان مطرح كرد : 1) وقتی لقمه ای غذا در دهان قرار می گیرد حركت منظم آرواره ها و دهان و زبان موجب جویده شدن غذا می گردد. سپس حركات منظم زبان و ماهیچه های حلق سبب بلع لقمه جویده شده می گردند. در همین هنگام ترشحات غدد بزاقی و شیره معده افزایش می یابد. در انجام این فعالیت ها بخش های مختلفی مؤثرند : كمك گیرنده هایی (مكانیكی و چشایی) كه وجود غذا در نقاط مختلف دهان حس می كنند. گروهی از اعصاب این خبر را به مركز تنظیم كننده (در مغز) می برند. گروه دیگری از اعصاب از این مراكز دستور های به عضله ها و غذه های ویژه ی گوارشی می برند.
2) گربه ای كه در
حال استراحت است . بوی گوشت را استشمام می كند، از جای برخاسته و پس از بو كردن فضای اطراف خود ، مسیر بو پیدا كرده و به طرف منشاء آن حركت می كند. در این مورد نیز بوی گوشت موجب تحریك گیرنده های بویایی شده و پس از اطلاع مراكز هماهنگی (مغز و نخاع) از طریق راههای عصبی فرمان های لازم در مورد نوع حركت و رفتار جانور صادر می شود .
3) برای آنكه جسمی را در دست بگیریم ، اتفاقات متعددی رخ می دهد : ابتدا
اطلاعاتی در باره ی محل این جسم و وضعیت آن از چشم ها از طریق راه های مربوطه (اعصاب) به مراكز هماهنگی برود و پس از تجزیه و تحلیل آنها و ارتباط باسایر بخش های مركز هماهنگ كننده مسئول كنترل فعالیت ماهیچه ها دستور لازم به ماهیچه ی دست ارسال شود. در اثر این دستور ماهیچه های انگشتان دست به گونه ای منقبض می شوند كه با اندازه ، وزن و شكل جسم مورد نظر متناسب باشد مچ دست ، آرنج و شانه نیز به صورت هماهنگ حركت می كنند تا دست باز شده و جسم را بگیرد . از طرف دیگر چون مركز ثقل بدن هنگام حركت و باز شدن دست ، جابه جا می شود ، الگوی انقباض بسیاری از ماهیچه های دیگر بدن باید پیوسته تنظیم شود تا وضعیت قائم بدن محفوظ بماند .
مقایسه كنید صفحه 120
- در مركز تلفن بخشی از كارها مثل برقراری ارتباط بین مشتركین به صورت خودكار انجام می شود. در دستگاه عصبی هم بعضی از اعمال به صورت غیر ارادی و بدون تصمیم گیری انجام می شود. وقتی یك سلول چیزی را حس می كند كه لازم است در واكنش به آن سلول دیگری به سرعت كار خاصی را انجام دهد.نورون هایی كه پیام حس را به مركز عصبی می برند و آن ها كه دستور انجام كار را باز می گردانند مثل سیم های تلفن مشتركین هستند كه توسط مركز تلفن به یكدیگر مرتبط می شوند.
در مركز تلفن ارتباط
با داخل و خارج كشور می تواند برقرار شود . در مركز عصبی نیز به محرك های درونی (اتفاقات داخل بدن ) و خارجی واكنش نشان داده می شود. در مركز عصبی برخی اعمال به صورت ارادی صورت گرفته و درباره انجام آن ها تصمیم گیری می شود . در مركز تلفن نیز برخی كارها ، با درخواست مشتركین تلفن انجام می شود مثل راه اندازی سرویس های ویژه تلفنی (انتظار مكالمه ، انتقال مكالمه...)  چنانچه بخواهند تلفن یك خانه را به همه تلفن هایی كه می خواهند با آن ارتباط داشته باشند متصل كنند باید به تعداد تلفن ها ، رشته سیم هایی به آن خانه متصل شود. برای هرخانه دیگر نیز همین وضعیت وجود دارد . در این حالت شبكه ای عظیم و پیچیده ای از سیم كشی مورد نیاز است . برای برقراری ارتباط با هر شماره ی تازه ای باید سیم كشی جدیدی انجام شود. رفع اشكالات احتمالی در چنین شبكه ای بسیار تفاوت های بسیاری بین مركز عصبی و مركز تلفن وجود دارد ، مثلا : تعداد مراكز عصبی (مغز و نخاع)، وجود تصمیم گیری برای ارائه ی پاسخ و برقراری ارتباط در مركز عصبی ، تنوع پاسخ در برابر محرك های مختلف ، جدا بودن مسیر رفت و برگشت پیام عصبی ، برقراری ارتباط بین چندین نقطه (در مقابل مكالمه ی سه نفره ی مركز تلفن)
فكر كنید صفحه 122
- باریك و دراز بودن سلول ، داشتن دنباله
های سیتوپلاسمی ، داشتن قابلیت تحریك پذیری ، هدایت و انتقال پیام عصبی
.
- دندریت ها گیرنده های نورون ها هستند كه تحریك وارده را به صورت پیام عصبی به جسم سلولی منتقل می كنند اما آكسون پیام عصبی را از جسم سلولی تا انتهای خود هدایت می كند.
- ماهیت آن تقریبا الكتریكی است. زیراجانوران موجوداتی متحرك اند و نوع زندگی
آن ها باعث می شود كه جاندار بتواند خیلی سریع نسبت به تغییرات محیط خود پاسخ دهد .
- وجود ارتباط یك طرفه موجب می شود كه حركت پیام عصبی در شبكه های عصبی با
نظم ویژه ای صورت گرفته و تنظیم عصبی به خوبی ممكن گردد. عدم تداخل پیام ها و امكان ارسال همزمان پیام های حسی و حركتی از مزایای این وضعیت هستند .
فكر كنید صفحه 123
- عقب كشیدن دست : محرك (سوزن )پاسخ( دور شدن از سوزن) منظور (جلو گیری از آسیب دست)
- ترشح بزاق: محرك (مشاهده غذا)پاسخ (تحریك غدد بزاقی)منظور (شروع
عمل هضم یا گوارش)
- پلك زدن:محرك(حركت جسم خارجی به طرف چشم)پاسخ( بستن
چشم)منظور(محافظت از چشم )
- ریزش اشك:محرك (گردو غبار )پاسخ (شستشوی چشم)منظور
(خروج گرد وغبار ا چشم )
- عطسه: محرك( ذرات معطر و تند)پاسخ(خروج هوا از
بینی)منظور(دوركردن ذرات معطر وتند از بینی
- سرفه: محرك(ذرات غذا)پاسخ ( خروج
هوا از نای و دهان )منظور (عدم ورود غذا به نای)
- تغییر قطرمردمك چشم :محرك(نور
زیاد)پاسخ(تنگ شدن مردمك چشم)منظور(كاهش میزان ورود نور )
- خمیازه:محرك (كاهش
اكسیژن)پاسخ (باز شدن دستگاه تنفس فوقانی به مقدار زیاد )منظور (دریافت مقدار زیاد اكسیژن)
- پرش زانو : محرك (ضربه ی سریع به زیر زانو)پاسخ(حركت ساق پا به بالا
)منظور( دور شدن از ضربه )
تفسیر كنید ص 123
 
در اینجا یك عمل انعكاسی رخ داده است كه عقب كشیدن دست در هنگام برخورد با یك جسم داغ می باشد . در این انعكاس ، محرك ، درد است كه پس از برخورد یك جسم تیزبا پوست ایجاد می شود . این درد راگیرنده های درد دردست احساس می كنند.این گیرنده ها ، پیام را به نورون های حسی كه پیام ها را به نخاع منتقل می كنند ، انتقال می دهند. در نخاع ، این پیام ها به نورون های رابط داده می شوند و نورون های رابط ، آن ها را به نورون های حركتی منتقل می كنند ماهیچه ها منقبض می شوند و دست را از محل درد به عقب می كشانند . ماهیچه هایی كه به محرك پاسخ داده اند ، پاسخ دهنده نام دارند.
- زیرا جهت حركت پیام عصبی در نورون ها یك طرفه است
.
- فایده اش این است كه عمل انعكاسی در حداقل زمان ممكن انجام می شود
.
- بسیاری از اعمال
انعكاسی به صورت ذاتی و از بدو تولد وجود دارد ، ولی برخی از انعكاس ها مثل انعكاس های شرطی (مانند ترشح بزاق هنگام مشاهده یك میوه ترش) نوعی یاد گیری بوده و اكتسابی هستند .
- بلی ، مثل تغییر قطر مردمك چشم گربه ، مكیدن شیر توسط گوساله ی تازه
متولد شده.
مقایسه كنید صفحه 124
در برقراری ارتباط به وسیله تلفن ، مخاطب ، یك فرد خاص است . چنین ارتباطی بسیار سریع برقرار می شود گاهی از اوقات به كمك سرویس های ویژه تلفنی ، ممكن است هم زمان چند نفر با هم در باره موضوع یكسانی صحبت كنند . این افراد می توانند نظرات مختلفی را درباره آن موضوع داشته و نقش های متفاوتی در بحث تلفنی ایفا كنند . در ارتباط عصبی ، پیام ها به سرعت منتقل شده و به اندام مورد نظر می رسند .گاهی نیز ممكن است برای یك اتفاق چند پیام عصبی در همان رابطه به اندام های مختلفی برسد و هركدام از آن ها در همان ارتباط كار خاصی را انجام دهند ، كه با دیگری متفاوت باشد.
هنگامی كه روزنامه ها توزیع می شوند
. امكان تهیه و استفاده از آن ها برای همه وجود دارد. یعنی مخاطب روزنامه ، عام است . اما فقط بعضی از افراد آن را می خرند . هر فرد نیز در روزنامه به دنبال مطلب یا مطالب خاصی است.گاهی نیزممكن است یك نفر چند موضوع مختلف را پیگیری نماید . وقتی هورمون ها ترشح می شوند ، وارد جریان خون شده و از كنار سلول های بدن می گذرند. اما فقط برخی از سلول ها نسبت به آن حساس بوده و از هورمون تاثیر می پذیرند . ممكن است یك هورمون روی چند سلول مختلف اثر كند یا اینكه یك سلول به چند هورمون گوناگون حساس باشند.
مقایسه كنید صفحه 126
نوع پیام دستگاه هورمونی شیمیایی بوده و مسیر انتقال پیام عصبی ، اعصاب است.
سرعت نسبی  در دستگاه هورمونی كم است ، در
حالی كه سرعت پاسخ در دستگاه عصبی زیاد است . دوام پاسخ در دستگاه هورمونی زیاد است.
فكر كنید صفحه 126
به دلیل ماهیت پیام عصبی كه درحقیقت به صورت پالس های كوتاه الكتریكی ارسال میشود، تاثیر لحظه ای دارد و برای اثرات طولانی تر باید تحریك آن تداوم داشته باشد كه این وضعیت نیز محدودیت هایی دارد . هورمون ها مواد شیمیایی هستند كه پس از ترشح،حضورشان تداوم بیشتری داشته و تاثیر تنظیمی وكنترل كننده ی آنها تا مدت طولانی تری حفظ می شود
تفسیر كنید صفحه 127
- در نوزادان مصرف پروتئین نسبت به وزن بدنشان بیشتر از كودكان دبستانی است ،یعنی یك نوزاد به ازای هر كیلو گرم از وزن بدن خود پروتئین بیشتری نسبت به یك كودك دبستانی مصرف می كند ،ولی چون وزن كودك دبستانی بیشتر است ،مقدار كلی مصرف پروتئین اونیز بیشتر است .
- خیر ،زیرا چنین سلولی كه دچار تورم (آماس-تورژسانس)می شود ،با از
دست دادن آب به حالت قبلی باز می كردد.
بحث كنید صفحه128
خانه های جدول به ترتیب از بالا به پایین عبارتند از :بلوغ جنسی –بلوغ جسمی-بلوغ روانی-بلوغ اقتصادی و اجتماعی –بلوغ شرعی.
در باره تغییرات جنسی بحث خود ررا این گونه مطرح
كنید
در دوره نوجوانی ،علاوه بر تغییرات وزن و قد ،تفاوت های دیگری هم در دختر
ها و پسر ها ایجاد می شود .هورمون های جدیدی كه هورمون های جنسی هستند ،در خون ترشح می شوند و این مواد شیمیایی سبب بروز تغییراتی در سراسر بدن می شوند .مثلا تارهای صوتی در حنجره پسر ها رشد بیشتری كرده و صدایشان بم تر می شود .آنها برای مدتی نمی دانند كه هنگام حرف زدن صدایشان چگونه است و از این نظر ممكن است در كلاس یا مقابل دیگران دچار ناراحتی مختصری شوند . همچنین در نقاط مختلف بدن ،مثل زیر بغل یا صورت پسر ها موها رشد بیشتری می كنند.در دختر ها رشد سینه ها ،جمع شدن چربی در زیر پوست ،رشد سریع استخوان ها به ویژه بزرگ شدن استخوان های لگن سبب عوض شدن وضع ظاهری بدن می شود.
فكر كنید صفحه 130
عوامل مؤثر در بلوغ شامل زمینه های مختلفی است
:
عوامل ارثی (وضعیت جسمانی و استخوانبندی ، زمینه های ژنتیكی خانوادگی ، جنسیت
) وضعیت جغرافیایی آب و هوا ، عوامل عصبی و روانی ، عملكرد دستگاه هورمونی ، نوع تغذیه ، عوامل فرهنگی .
وضعیت شجره نامه ی خانوادگی از نظر سن بالغ شدن قابل
توجه است. معمولا افراد كوتاه قد زودتر از افراد بلند قد بالغ می شوند. در مناطق سرد سیر معمولا بلوغ قدری دیرتر واقع می شود . بیماری های مزمن ، سوءتغذیه و حوادث ناگوار و تلخ در تاثیر بلوغ مؤثراند . بهبود شرایط زندگی ، ارتقاء كیفیت تغذیه و بهداشت در دهه های آخر قرن بیستم باعث كاهش سن بلوغ در جوامع غربی شده است .
بحث كنید صفحه 131
1- ارزش یابی از نتایج تصمیم گیری ها ، میزان آینده نگری بر آن ها ، وضعیت كار آمدی و میزان صحت تصمیم ها و درصد موفقیت آن ها را نشان داده و امكان بررسی عوامل پیروزی و شكست را فراهم می آورد .
2- به علت بی تجربه بودن نوجوانان در هنگام تصمیم گیری

3 -بررسی علاقه فردی ، عناوین درسی هر رشته ، امكان ادامه تحصیل ، كاربرد های هر رشته تحصیلی و زمینه های كاری برای ادامه تحصیل می تواند مورد توجه قرار گیرد. برای شغل نیز نوع علاقه ، میزان توان مندی ، شرایط عمومی هر كار ، نوع محیط كار ، چگونگی ارتقاء شغلی ،
 
بحث كنید صفحه133
- سه مورد اول نوعی دلیل تراشی و مورد آخر نوعی جایگزینی است.
- واكنش های دفاعی ، شیوه هایی هستند كه بدون رویارویی به یك مساله ، آدمی
را در برابر اضطراب ناشی از آن محافظت می كنند. گرچه ممكن است در همه آن ها نوعی خود فریبی احساس شود ، اما در حقیقت مشكلات و محرومیت های درونی و بیرونی همواره شخصیت (خود) انسان را تهدید می كنند و این واكنش ها به منظور جلوگیری از تحقیر و در هم پاشیدگی این شخصیت و فراهم كردن شرایط تقویت و ترقی روحی ایجاد شده اند . واكنش های دفاعی در برخی از موارد به نتایج مثبتی منتهی می شوند و این در صورتی است كه برای ناچیز جلوه دادن شكست ها در وجود انسان و حمایت در مقابل نگرانی ها و بروز احساس ارزش و كفایت استفاده می شود. اما افراط در به كارگیری این واكنش ها كه برای حفظ تمامیت شخص به وجود آمده اند ، خود موجب اختلال شخصیت می گردند.
نوع مطلب : پاسخ فعالیتهای كتاب علوم تجربی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد تقویم

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic