دانشنامه علوم تجربی
درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را
درباره وبلاگ


با عرض سلام
من محمود دره زرشكی دبیر علوم تجربی ناحیه 2 استان یزد هستم وبه شما خوش آمد می گویم . این وبلاگ جهت یادگیری آسان علوم دوره راهنمایی طراحی شده و شامل مطالب علمی و خلاصه درسها و نمونه سوالات مختلف می باشد. امیدوارم برای همه ی كاربران گرامی مفید واقع شود. منتظر انتقادات و پیشنهادات سازنده تان هستیم .

مدیر وبلاگ : محمود دره زرشكی
نظرسنجی
كیفیت مطالب و عملكرد این وبلاگ را چگونه ارزیابی می كنید ؟
 

شناخت انسان و درک حقایق نظام خلقت می تواند انسان را به مراحل عالی معرفت برساند.می گویند روزی ،سقراط بر سر در معبدی در یونان دید که نوشته اند :«خود را بشناس»این جمله را به خود جذب کرد و افزود :                                                  

دانش سودمند ،این است که بدانیم چه هستیم؟و برای چه افریده شده ایم؟و سعادت ما در چیست؟و چه کنیم که برای خود و دیگران سودمند باشیم.و پیوسته می گفت:بالا ترین دانش ها ،خود شناسی و اخلاق است.

جهت دیدن ادامه مطلب برروی لینك زیر كلیك كنید.

                             http://darezereshki.mihanblog.com/post/39

 

انسان اگر بخواهد شناختی از خالق منان به دست اورد،کافی است در وجود خود ،اندیشه کند؛چنان که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرموده است:                                      

(( اعلمکم بنفسه اعلمکم بربه  ))                 

اگاه ترین شما به خویش ،دانا ترین شما به خداوند است.خداوند با فرستادن پیامبر و کتاب های اسمانی ،انسان را در راه دستیابی به این  شناخت ،یاری کرده است و بشریت نیز در علوم مختلف ،از جمله فیزیولوژی و پزشکی به پیشرفت های شایان توجهی دست یافته که تعجبش را از این همه عظمت،بر انگیخته است.                                                     

در این میان ،انسان مومن به اعتقاد راسخ تری از خدای یگانه رسیده  و با شوق و و اشتیاق افزونتری به پرسش معبود خویش می پردازد.                                            

اینک برای آشنایی شما عزیزان به برخی از شگفتی های بدن انسان اشاره می کنیم؛باشد که گامی بلند در مسسر شناخت خداوند منان بر داریم.هر چند روح انسان دارای پیچیدگی به

مراتب بیشتری می باشد.

                                دستگاه گوارش

 

این دستگاه شامل :دهان ،مری ،معده،کبد،کیسه صفرا،لوزالمعده،روده کوچک و بزرگ است. امام صادق علیه السلام خطاب به «مفضل»شگفتی های ان را این گونه یاد اور می شود:

ای مفضل!در رسیدن غذا به بدن و انچه در ان تدبیر شده است اندیشه کن،طعام به معده وارد می شود،معده ان را جذب می کند و به وسیله ی رگ های باریک و پرده های سوراخ دار که مثل الک صاف کننده ،ساخته شده است غذای صاف شده رابه کبد می فرستد .تا کبد با رسیدن شئ غیر صاف دچار مرض و بیماری نگردد؛به خاطر آن که کبد ؛نازک و ضعیف است و فضولات غیر صاف را تحمل نمی کند.                                                       

کبد ،غذا را می گیرد و به نحو مخصوص ،مبدل به خون می سازدخون از طریق رگ هایی که برای این منظور اماده شده به تمام اجزای بدن نفوذ می کند...چقدر مبارک است ان که تقدیر زیبا و محکم دارد و سپاس او را ست؛همان گونه که خود سزاوار سپاس و اهل ان می باشد .

اگر دستگاه گوارش را به یک ازمایشگاه شیمیایی تشبیه کنیم و مواد غذایی را که درون ان می رود مواد خام آن بدانیم،پی می بریم که در بدن ما بزرگ ترین آزمایشگاه جهان وجود دارد که هر چیز خوردنی در ان تجزیه می شود و به مصرف  سلول های مختلف بدن می رسد.

دستگاه گوارش از بین غذا ها ،اهک،گوگرد،ید،اهن و هر ماده دیگری را که مفید و لازم تشخیص دهد ،جدا می کند و مراقبت کامل به عمل می اوردکه ذرات اصلی و مفید ان از بین نرود و مواد حیاتی لازم ،همیشه به مقدار کافی در دسترس باشد،تادر صورت نیاز ،به مصرف برسد.

معده،چربی و مواد ضروری دیگر را ذخیره می کند تا هنگام نبودن غذا، بدن ما از گرسنگی تلف نشود.همه یاین اعمال انجام می شود بدون ان که خود انسان کوچکترین توجهی به ان داشته باشد یا حتی درباره ان فکر کند.

شگفت انگیز تر ان که مواد و مصالحی که به این ازمایشگاه ،ریخته می شود از بین یک میلیون نوع ذرات مختلف تهیه می شود و غالب این مواد نیز از نوع کشنده است.          

طول روده کوچک8 متر ؛قطر ان 3 سانتیمتر و ضخامت جدار ان بین 2 تا 3 میلیمتر است. در هر سانتیمتر مربع ان 3 تا 4 هزار بر امدگی کوچک دارد که نوع هر یک از ان ها 3000سلول قرار گرفته است. هر یک از این سلول ها 100 لوله برای مکیدن دارند.تعداد این لوله بیش از یک میلیارد است که مواد غذایی به وسیله ان ها جذب شده و از راه خون به بدن می رسد . 

                       دستگاه گردش خون

 

این دستگاه شامل قلب،سرخرگ ها،سیاه رگ ها  و مویرگ هاست.قلب؛عضله ای تقریبا به حجم مشت گره کرده است. در هر روز به طور متوسط 110000بار می زند و مانند تلمبه ای در حدود 10520 لیتر خون را در بدن به جریان می اندازد .نیرویی که برای تلمبه زدن این مقدار مایع ،لازم است،معادل نیروی یک موتور برق است که اسان بر را با سه مسافر به ارتفاع 100 متر بالا ببرد.موتور قلب بدون استراحت قادر است در بعضی موارد بیش از صد سال کا رکند .     

زایی زیاد داشته باشند و یا قدرت دفاعی بدن کم باشد تولید

خون،این مایع حیاتی به منزله یک بافت است که در جریان دائمی بوده و شامل حدود30000000000000(سی هزار میلیارد)گلبول قرمز و 50000000000(پنجاه میلیارد)گلبول سفید در مایعی به نام «پلاسما»شناور می باشد.در هر دقیقه حدود 180000000(یکصد و هشتاد میلیون)گلبول قرمز تلف می شوند،طحال به منزله قبرستان ان هاست.مقدار خون در انسان 8 در صد وزن بدن می باشد.                                    

طبق محاسبه دانشمندان در هر نفس که می کشیم بیش از 300 میکرب مختلف اعم از مفید و مضر و خنثی ،وارد بدن ما می شوند،که از این تعداد نزدیک 150 میکروب در بازدم از بدن خارج می گردد و بیش از نصف ان وارد خون می شوند که نزدیک 10 تا 12 میکروب برای بدن نصف مضرند.این میکروب ها در صورتی که بیش از حد معمول باشند  قدرت سمی ان ها ،باعث بیماری می شود

 

تمام نقاط بدن از میلیون ها «مویرگ که مسئول رساندن مواد غذایی لازم برای ادامه حیات سلول های بدن هستند تشکیل شده است.قطر بزرگترین« مویرگ ها»از 30 هزارم میلیمتر تجاوز نمی کند. مجرای کوچک ترین مویرگ ها به اندازه ای است که قطر گلبول قرمز (یک هزارم میکرون که هر میکرون یک هزارم میلیمتر است)به طور تک تک به سختی از ان مجرا عبور می کند.جدار مویرگ ها به طور غیر قابل باوری نازک است.                      

واگر مقطعی از عضله به ابعاد «یک میلیمتر مربع»را به وسیله میکروسکوپ بررسی کنیم می بینیم در حال استراحت عظله،300 مویرگ باز است،در حال انجام کار متوسط ،700 مویرگ باز و در یک عظله در حال انجام کار شدید 3500 مویرگ باز مشاهده می شود. 

 

طول رگ های بدن انسان در حدود 560000کیلومتر؛یعنی مسافتی معادل 5/1برابر مسافت میان کره زمین و ماه است .                                                                       

بدین ترتیب ،مطالب یاد شده را که بشر در پرتو علوم جدید،به ان ها دست یافته به عنوان نمونه ای از عجایب وجود انسان ذکر کردیم و اگر کسی در همین مطالب اندک ،دقت لازم را بنماید بناچار به عظمت ذات اقدس الهی اعتراف می کند. خداوند با تدبیر خویش ،همه ی چیز های لازم را با ظرافت و دقت وصف ناپذیری در وجود انسان ،قرار داده و هر کس انکار کند در واقع خودش را فریب داده و نتیجه ای جزشقاوت و بدبختی نصیبش نخواهد شد.

                                                   

این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود

هر که فکرت نکند نقش بود بر دیوار

نوع مطلب : نكات تربیتی و اخلاقی علوم، 
برچسب ها : شگفتیهای بدن، شناخت خدا،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد تقویم

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic