دانشنامه علوم تجربی
درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را
درباره وبلاگ


با عرض سلام
من محمود دره زرشكی دبیر علوم تجربی ناحیه 2 استان یزد هستم وبه شما خوش آمد می گویم . این وبلاگ جهت یادگیری آسان علوم دوره راهنمایی طراحی شده و شامل مطالب علمی و خلاصه درسها و نمونه سوالات مختلف می باشد. امیدوارم برای همه ی كاربران گرامی مفید واقع شود. منتظر انتقادات و پیشنهادات سازنده تان هستیم .

مدیر وبلاگ : محمود دره زرشكی
نظرسنجی
كیفیت مطالب و عملكرد این وبلاگ را چگونه ارزیابی می كنید ؟
پاسخ سوالات علوم اول  ( صفخه 105 تا صفحه 131)

برای دیدن پاسخ سوالات به ادامه مطب بروید

 

اطلاعات جمع آوری كنید صفحه ی 105
دلفین

زیر شاخه ی مهره داران رده ی پستانداران راسته ی آب بازان خانواده ی دلفین ها
آرمادیلو
زیر شاخه ی مهره داران رده ی پستانداران راسته ی بی دندانان خانواده ی ستبر پایان
خفاش
زیر شاخه ی مهره داران رده ی پستانداران راسته خفاشان خانواده ی خفاش خُفاش یا شبکور تنها پستاندارانی است که بال دارد و قادر به پرواز است. خفاش از راسته Chiroptera است و این نام به معنی "دست های بال مانند" است. بال های خفاش با بال های بقیه پرندگان متفاوت است و به گونه دیگری ساخته شده، اما در عوض پوست بالهای خفاش جنسی شبیه چرم دارد و دارای خاصیت ارتجاعی است که باعث می شود بالهایش در طول استخوان هایی که دست ها و انگشتان خفاش را حرکت می دهند کشده شود. به شکل مقابل نگاه کنید و ببیند که چگونه بال ها مرتب و ماهرانه اطراف بدن خفاش پیچیده شده اند.دو گروه خفاش وجود دارد. گروه بزرگتر، خفاشهای حشره خوار، شبها غذای خود را شکار می کنند. گروه دوم خفاشهای میوه خوار هستند که برای پیدا کردن میوه و شیره درختانی که از آنها استفاده می کنند، بینایی و بویایی خود را به کار می برد. خفاشهای میوه خوار اول صبح و تنگ غروب از میوه ها تغذیه می کنند. خفاشها جانوران اجتماعی هستند. آنها به طور گروهی و در گروه‌های بزرگ در غارها یا روی درختان، شب را بیتوته می کنند. خفاشها تنها پستاندارانی هستند که قادرند پرواز کنند.
کوچکترین خفاش و یکی از کوچکترین
پستانداران، خفاش پوزه‌خوکی کیتی تایلند می باشد. طول قد این خفاش 5/2 سانت (1 اینچ) است که مساوی قد زنبوراست و وزن این خفاش 2 گرم (100/ اونس) می باشد.
خفاشهای که در شب پرواز می کنند، مسیر و محل دقیق طعمه خود را بوسیله فرستادن امواج صوتی و دریافت بازتاب آن، پیدا می کنند. سیستم ردیابی که در کشتیها برای پیدا کردن محل زیر دریایی دشمن به کار می رود،شبیه به ردیابی خفاش است. خفاشها امواج صوتی در مسیر خود به چیزی برخورد می کند به سمت فرستنده امواج (خفاش) بازمی گردد و در آن موقع خفاش می تواند یک تصویر صوتی از مانع روبرو و محیط اطراف خود رسم کندو محیط اطراف را به خوبی ببیند. با استفاده از سیستم فوق خفاشها می توانند اجسام متحرک مثل حشرات و اجسام بی حرکت مثل درخت را تشخیص دهد.
گونه‌ها
در حدود 1000 گونه از خفاشها وجود دارد. خفاشها در تمام نقاط جهان به استثناء قطبهای جنوب و شمال، یافت می شوند این دو گونه اختلاف و تنوع بین انواع خفاشها را نشان می دهند.

پلاتی پوس
زیر شاخه ی مهره داران رده ی پستانداران راسته ی مرغ سانان خانواده ی پلاتی پوس
فكر كنید صفحه ی 106
بعضی از جانوران نمی توانند تمام مراحل رشد خود را در یك زیستگاه سپری كنند مانند دوزیستان , برخی نیز نیاز های خود را از آب به دست می آورند و در كنار آب زندگی می كنند مانند مرغ ماهی خوار.
از روی شكل اندام حركتی نوع رژیم غذایی , نوع دندان بندی , نوع پوشش و نوع وضعیت دست و پا .
فكر كنید 107
محل اتصال اندام های حركتی به اسكلت در آن ها به هم شباهت دارد.
بله – محل اتصال پا و اندازه به سرعت جانور كمك می كند . مثلا در خزندگان كه دست و پا در جوانب بدن قرار دارد شكم جانور روی زمین كشیده شده و سرعت جانور كمتر می شود. اما در جانوران پستاندار كه دست و پا مانند ستون در زیر بدن قرار گرفته است جاندار با سرعت بیشتری حركت می كند.

فكر كنید صفحه ی 108
شكارچی شكار خود را می خورد و به عنوان غذا مصرف می كند اما انگل بر روی بدن میزبان خود یا درون آن زندگی می كند و از آن استفاده ی غذایی به عمل می آورد و میزبان خود را نمی كشد.
فكر كنید صفحه ی 108
كم تحركی جانداران مشكل مهمی برای آن ها محسوب می شود . این جانداران باید برای یافتن غذا , دفاع از خود .
با به حركت در آوردن آب غذا را به طرف خود می كشند . با پوشش های محكم (اسكلت خارجی) از خود دفاع می كنند .
مقایسه كنید صفحه ی 109
با توجه به این كه نوع دندان های هر جاندار رژیم تغذیه جانور را تعیین می كند می توان نوع تغذیه جانور را تعیین كرد. در گوشت خواران مانند سگ و كوسه ماهی دندان های نیش كه تیز و برنده اند پیشرفت كرده است
در علف خواران دندان های آسیا كه مخصوص له یا آسیا كردن دیواره ی سلولی گیاهان است مانند گوسفند رشد یافته است و در انسان كه رژیم غذایی همه چیز خواری دارد همه ی انواع دارد پیش , نیش و آسیا رشد یافته است.
طول دستگاه گوارش گوشت خواران با علف خواران متفاوت است . در علف خواران اندازه و طول دستگاه گوارش زیاد است مانند : گاو كه معده ی چهار قسمتی و روده ی باریك دراز دارد. اما طول لوله ی گوارش گوشت خواران مانند سگ كوتاه است.
فكر كنید صفحه ی 109
پرندگان دارای عضلات قوی پرواز هستند . بنابر این برای سوخت و ساز غذا و تولید انرژی به اكسیژن زیادی نیاز دارند همچنین بدن آن ها توسط دستگاه تنفس بخشی از گرمای خود را از دست می دهد. بنابر این در بدن آن ها علاوه بر شش ها كیسه ها هوادار وجود دارد تا بتواند هوای كافی را به بدن جاندار برساند.و وجود كیسه های هوا موجب سبك شدن پرنده می شود .
طراحی كنید صفحه ی 111
در سطح بدن اسفنج ها سوراخ های ریزی وجود دارد كه آب از طریق این سوراخ ها وارد بخش درونی بدن جانور می شود . غذا نیزهمراه با آب از طریق این سوراخ ها وارد بدن این جاندار می شود و برخی از سلول ها با حركت خود مواد غذایی را از آب می گیرند .
اسفنج ها به خون نیاز ندارند زیرا جریان آب اكسیژن و غذا را به سلول ها می رساند.
فكر كنید صفحه ی 112
بدن كیسه تنان مانند كیسه است زیرا فقط با یك مجرا به بیرون ارتباط پیدا می كند در نتیجه هم به منزله ی دهان و مخرج است.
بازوهایی كه در اطراف دهان كیسه تنان وجود دارد با حركت آب و گرفتن مواد غذایی , نیاز كیسه تان را تامین می كنند.
در سطح بعضی از این بازو ها سلول های گزنده ای وجود دارد كه می تواند نوعی زهر فلج كننده از خود ترشح كند و طعمه را بی حس كرده و جاندار به عنوان غذا مصرف می كند.
بحث كنید صفحه ی 113
دلقك ماهی در كنار شقایق دریایی زندگی می كند و جانوران دیگر نمی توانند آن را شكار كنند
وجود دلقك ماهی سبب نزدیك شدن جانوران دیگر به شقایق دریایی می شود و غذای شقایق تامین می شود.
مشاهده كنید صفحه ی 115
بخشی از صدف حلزون در سركه حل شده است زیرا صدف حلزون اسكلت آهكی است و در داخل سركه كه اسیداست, حل می شود.
حباب های حاصل نشانه ی یك تغییر شیمیایی است. این حباب ها گاز كربن دی اكسید است .
مشاهده كنید صفحه ی117
كفشدوزك مانند صیاد شته را شكار می كند و به عنوان غذا مصرف می كند .
بله – مفید است. می دانیم كه شته ها از شیره ی پرورده ی گیاهان تغذیه می كنند و به عنوان یك آفت به مزارع آسیب می رسانند. بنابر این كفشدوزك با خوردن شته ها به نوعی برای انسان مفید است .
كفشدوزك ابتدا بال های قاب مانند قرمز جلویی را از هم باز می كند و دو بال تا شده نازك و بلند كه در زیر آن وجود دارد بیرون می آید و می تواند پرواز كند.
كفشدوزك ازگروه جانوران قاب بال است . و پوشش روی بال ها قدرت پرواز آن ها را كاهش می دهد .

اطلاعات جمع آوری كنید صفحه ی 117
در انتهای شكم بسیاری از عنكبوت ها سه جفت اندام ترشح كننده ی تار وجود دارد . هر كدام از این اندام ها از صد ها لوله ی باریك تشكیل شده است . ماده ی تار از درون این لوله ها عبور می كند و ترشح می شود و پس از خروج از بدن در برابر هوا سخت شده و تار به وجود می آید.
از پروتئین
به منظور ساختن دام , محافظت از تخم ها , پوشاندن سطح داخلی لانه . برخی از عنكبوت ها نیز به وسیله ی تار از جایی به جای دیگر می روند.
فكر كنید صفحه ی 117
مگس ها از شیرابه های مواد غذایی استفاده می كنند . آن ها با استفاده از خرطوم خود شیرابه ها را به داخل دهان می رسانند . مگس ها گاهی بزاق خود را بر روی مواد جامد می ریزند و آن ها را حل كرده و به صورت شیرابه مصرف می كند كه در این حالت مقداری از میكروب های دهان خود را وارد محیط های غذایی می كند.
بیشتر بدانید صفحه ی 117
چشم های مركب بیش از 2000 عدسی دارد. این چشم ها رنگ اجسام را تشخیص می دهند اما چشم های ساده در حشرات برای تشخیص نور و تاریكی اند.
مشاهده كنید صفحه ی 118
نوزاد ملخ وقتی از تخم خارج می شود شبیه ملخ بالغ است اما بخش هایی از بدنش ناقص است كه در دوران رشد خون با چند بار پوست اندازی كامل می شود . اما نوزاد پروانه وقتی از تخم خارج می شود هیچ شباهتی به جاندار بالغ ندارد. كه در حین رشد به جاندار بالغ تبدیل می شود.
تغییرات پروانه
دگردیسی ملخ ناقص است و جاندار در سه مرحله بالغ می شود. اما دگردیسی پروانه چهار مرحله دارد كه عبارتند از : تخم نوزاد كرمی شكل , شفیره و حشره ی بالغ .
مشاهده كنید صفحه ی 120
شنا به كمك باله ها انجام می شود . باله ها شامل باله های زوج و فرد اند. باله های سینه ای و شكمی زوج و باله های پشتی , مخرجی و دمی فرد اند. باله های زوج بیشتر برای حركت , توقف و باله های فرد بیشتر برای حفظ تعادل به كار می گیرد.
هر آبشش از یك كمان آبششی و رشته های آبششی تشكیل شده است . كمان آبششی از جنس استخوان یا غضروف و رشته های آبششی در دو ردیف قرار دارند . تعداد آبشش ها در ماهی استخوانی چهار جفت است. و در زیر سرپوش آبششی قرار دارد.
پولك ها نازك , پهن و استخوانی هستند و از لایه ی جلدی پوست حاصل شده اند . تعداد آن ها در ماهی جوان و مسن برابر است . میزان رشد پولك ها در طول سال یكسان نیست و به مقدار مصرف مواد غذایی بستگی دارد. از شمارش تعداد حلقه های هر پولك سن ماهی تعیین می شود.
ادامه مشاهده كنید صفحه ی 120
خط جانبی از سلول های حسی تشكیل شده است كه در طرفین بدن جاندار قرار دارند. این سلول ها قادر اند كوچك ترین تغییرات فشار را كه در اثر ارتعاشات به وجود می آیند را درك كنند.
ماهی ها جشم های نسبتا بزرگی دارند و برخی از آن ها تا اعماق 750 متر كه نور وجود دارد می بینند. برخی نیز در اعماق زندگی می كنند و با فرآیند لومینسانس نور تولید می كنند.
مثانه ی هوادار كیسه ی نازكی است كه بین كلیه ها و اندام گوارشی وجود دارد و به مری مربوط است.گاز های اكسیژن , نیتروژن , كربن دی اكسید از خون وارد این كیسه ها می شوند و ماهی با تغییر این گاز ها در سطوح مختلف آب شنا می كند.
اطلاعات جمع آوری كنید صفحه ی 120
خاویار تخم چند گونه از ماهیان ازون برون (استروژن) است این ماهی ها در دریاهای آب های شیرین و به خصوص دریای مازندران زندگی می كنند .
درشت ترین و مرغوب ترین این ماهی ها در آب های دریای مازندران وجود دارد .
پس از صید ماهی خاویار شكم آن ها را باز كرده و تخم ها را در تشتك هایی جمع آوری نموده و از طوری مخصوص عبور می دهند. تا از هم جدا شوند . سپس به آن ها نمك اضافه می كنند و با فشار درون قوطی كنسرو بسته بندی می شود.
اطلاعات جمع آوری كنید صفحه ی 121
قورباغه ها و وزغ ها از دوزیستان بدون دم هستند . پوست قورباغه ها مربوط , نرم و نازك است. این جانداران تنفس پوستی دارند بنابراین در نزدیك آب زندگی می كنند.
اما وزغ ها پوست خشك , سخت و زبر دارند كه از زگیل هایی پوشیده شده است. این جانداران تا حد زیادی از آب فاصله گرفته اند و نسبت به قورباغه ها پیشرفته ترند.
این جانداران با شكار حشرات و كرم ها مواد مورد نیاز خود را تامین می كنند.
اطلاعات جمع آوری كنید صفحه ی 122
آفتاب پرست بدنی پهن دارد كه از دو پهلو به هم فشرده شده است . این جانور دارای چشم های برجسته و بیرون آمده است كه هریك به طور مستقل حركت می كند و می تواند هم زمان جهات مختلف را ببیند. این جانور آهسته حركت می كند و زبان چسبنده بزرگی دارد كه به بیرون پرتاب می كند و با آن حشرات را شكار می كند. دم باریك و بلندی دارد و می تواند به دور شاخه ها بپیچد و جابه جا شود. همچنین می تواند به سرعت رنگ پوست خود را تغییر دهد و هم رنگ محیط خود شود.
مشاهده كنید صفحه ی 123
تخم مرغ دارای جنین دارای:
پوسته ی آهكی از تبخیر سریع آب جلوگیری می كند و از اجزای داخلی محافظت می كند. پرده های اطراف تخم عبارتند از : كوریون , آمینیون , آلانتوئیس و كیسه ی زرده .
پرده ی كوریون در زیر پوسته قرار دارد گاز های تنفسی از این پرده انتشار می یابد.
پرده ی آمینیون دارای محلول نمكی است و جنین در این مایع غوطه ور است.
آلانتوئیس رگ های خونی زیاد دارد و به تنفس جنین كمك می كند. مواد زائد نیتروژن دار را نیز دفع می كند.
كیسه ی زرده اندوخته ی غذایی جنین است.
آزمایش كنید صفحه ی125
پر های پروازی . زیرا اصطكاك آن ها با هوا كمتر است.
بله – پرهایی كه به طور منظم اطراف چوب پنبه قرار گرفته اند چوب پنبه را با نظم خاصی به زمین باز می گردانند.
پرهای پوششی كه دارای انحنا هستند و بدن پرنده را می پوشانند زودتر خیس می شود.
پری كه به نفت آغشته شده است دیرنر از پر خشك خیس می شود .
در جهت عقربه های ساعت می چرخند. هرچه سشوار به پر نزدیك شود یا سرعت چرخش آن بیشتر شود سرعت چرخش پر بیشتر می شود.
ادامه ی مشاهده كنید صفحه ی 123
پر ها در پرندگان به سه دسته ی كرك پر , پوش پر و شاه پر (پر های پروازی )تقسیم می شوند
پرها در واقع پولك های تغییر شكل یافته ای هستند كه منشا پولك خزندگان است.
پرندگان از كرك پر ها برای به دام انداختن هوا در لابه لای پرها به جلوگیری از اتلاف گرما استفاده می كنند.
پوش پر ها هم مقاومت هوا را در برابر پرواز كاهش می دهند و بدن را حفظ می كنند .
شاه پر ها هم به پرنده قدرت پرواز می دهد كه در بال ها و دم ها برای صعود و تعادل كاربرد دارد.

مقایسه كنید صفحه ی125
ساختمان پا در پستانداران متنوع است .
برخی مانند آدمی كف دست و پا روی زمین قرار می گیرد. (كف رو)
در برخی مهره ی حركت پنجه های زمین قرار می گیرد و كف و دست پا به زمین تماس ندارد.مانند گربه و سگ.(پنجه رو)
د ر برخی ناخن دست و پا با محل اتكا به زمین است. مانند (ناخن رو) سم داران . مانند گاو و گوسفند.

انتخاب كنید صفحه ی 125
درست است.
درست است.
درست نیست. دوزیستان در دو محیط زندگی می كنند.
درست نیست. مانند اسفنج ها كه حركت نمی كنند.
درست است.


فكر كنید صفحه ی 126
با توجه به اندازه ی گیاه صورت گرفته است.
اشكال این طبقه بندی این است كه بر اساس شكل ظاهر صورت گرفته و به سایر عوامل توجه نشده است و در یك زمان معین نمی توان یك گیاه را شناسایی كرد . زیرا ممكن است بوته , نهال یا درختچه باشد.
مشاهده كنید صفحه ی 128
خزه ها آب و نمك های معدنی را به وسیله ی اندام های شبیه به ریشه (ریزوئید) جذب می كنند .
این گیاهان چون آوند ندارند انتقال مواد سلول به سلول صورت می گیرد. بنابر این اندازه ی آن ها از چند میلی متر بیشتر نمی شود.
مشاهده كنید صفحه ی 129
ساختار برگ مانند خزه ها از سلول های شبیه به هم تشكیل شده است و در برگ مانند آن ها رگ برگ ها یعنی آوند های چوب و آبكش دیده نمی شود.
مشاهده كنید صفحه ی 130
یك طرف جداره ی هاگ دان نازگ و طرف دیگر آن جداره ای ضخیم و فنر مانند دارد. وقتی هاگدان می رسد جداره ی نازك ترد و شكننده می شود و دیواره ی فنر مانند جمع شده به طور ناگهانی باز شده و دانه به اطراف پراكنده می شود.
مشاهده كنید صفحه ی 131
برگ ها سوزنی شكل هستند یعنی دراز و باریك .
برگ ها دو به دو در كنار هم به وسیله ی یك غلاف به ساقه چسبیده اند.
بله – در هر برگ فقط یه رگ برگ وجود دارد.
برگ كاج در پاییز نمی ریزد و ریزش برگ ها به تدریج در طول دو تا سه سال انجام می شود.
همیشه تعداد برگ خشكیده بر روی شاخه یا زیر درخت مشاهده می شود به همین دلیل كاج را همیشه سبز می گویند.
مشاهده كنید صفحه ی 131
مخروط های بسته پولك هایشان به هم چسبیده است و رنگ سبز دارند.
مخروط های باز: در این نوع مخروط پولك ها از هم باز هستند و رنگ قهره ای دارند و بر روی شیار داخلی هر فلس دانه ای وجود دارد.
مخروط های باز
دانه دو به دو و در سطح شكمی پولك ها قرار دارند .
دانه های كاج بال دار هستند . بال های آن ها پهن و نازك است. هنگامی دانه می افتد بال ها مانند پروانه ی هلیكوپتر می چرخد و دانه را از گیاه دور می كند.
دو تا سه سال

نوع مطلب : پاسخ فعالیتهای كتاب علوم تجربی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 14 فروردین 1395 07:53 ب.ظ
به نظرمن خیلی خوب نیست ومشکل داره وباید سوال وجواب های آن بروزشوند*********
سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 07:53 ب.ظ
بد بود
یکشنبه 14 اسفند 1390 04:49 ب.ظ
عالی بود
چهارشنبه 12 بهمن 1390 01:14 ق.ظ
عالی بود،ممنون.لطفا جواب سوال های بخش های دیگر راهم بگذارید.
دوشنبه 28 آذر 1390 07:38 ب.ظ
عالی بود لطفا در مورد فصل های دیگر کتاب نیز اطلاعاتی قرار دهید


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد تقویم

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic