دانشنامه علوم تجربی
درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را
درباره وبلاگ


با عرض سلام
من محمود دره زرشكی دبیر علوم تجربی ناحیه 2 استان یزد هستم وبه شما خوش آمد می گویم . این وبلاگ جهت یادگیری آسان علوم دوره راهنمایی طراحی شده و شامل مطالب علمی و خلاصه درسها و نمونه سوالات مختلف می باشد. امیدوارم برای همه ی كاربران گرامی مفید واقع شود. منتظر انتقادات و پیشنهادات سازنده تان هستیم .

مدیر وبلاگ : محمود دره زرشكی
نظرسنجی
كیفیت مطالب و عملكرد این وبلاگ را چگونه ارزیابی می كنید ؟
دوستان گرامی و دانش آموزان عزیز شاید معروفترین اكتشاف تصادفی مهم، كشف پنی سیلین به دست سر الكساندر فلمینگ باشد. كه  این اكتشاف با یك اتفاق ساده شروع شد، ؛ گر چه كشف فلمینگ پیامدهای شگفت آوری داشت كه بدان اهمیت بخشیدند، اما این پیامدها كمتر شناخته شده اند.
برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در این مورد اینجا كلیك كنید

مقدمه :

شاید معروفترین اكتشاف تصادفی مهم، كشف پنی سیلین به دست سر الكساندر فلمینگ باشد. اما در این اكتشاف، بیش از آنچه اكثر افراد تصور می كنند، بخت یاری دخالت داشته است؛ گر چه كشف فلمینگ پیامدهای شگفت آوری داشت كه بدان اهمیت بخشیدند، اما این پیامدها كمتر شناخته شده اند.

زندگی فلمینگ مملو از وقایع به ظاهر نامربوطی است كه در عین حال اگر حتی یكی از آنها هم روی نمی داد، چه بسا فلمینگ به شهرتی  كه بدان دست یافت نمی رسید. همان گونه كه دوست و همكارش پروفسورس.آ. پانت به هنگام مرگش در ستایش او گفت: شخص احساس می كند نمی تواند آنها را ناشی از تصادف محض بداند .


زندگینامه :

الكساندر فلمینگ در سال 1881 در روستای آیرشایراسكاتلند به دنیا آمد. وقتی هفت ساله بود پدرش درگذشت و مسئولیت اداره مزرعه و تربیت چهار فرزند تنی و چند فرزند ناتنی به دوش مادر الكساندر افتاد. وقتی الكساندر  پنج ساله بود، پیاده به مدرسه ای در 5/1 كیلومتری می رفت و وقتی دهساله شد، مجبور بود فاصله  5/6 كیلومتری خانه تا مدرسه را پیاده طی كند. هنگامی كه به دوازده سالگی رسید مدرسه اش بیش از 25 كیلومتر با خانه فاصله داشت، بنابراین در آكادمی كیلمارناك اقامت گزید. با این حال مجبور بود در تعطیلات آخر هفته حدود 20 كیلومتر راه رفت و برگشت از ایستگاه قطار تا منزل را طی كند. پس از یك سال و نیم اقامت در كیلمارناك به لندن پیش برادرش رفت و تحصیلات خود را در پلی تكنیك ادامه داد. اما این دوران دیری نپایید، چون الكساندر توان مالی تحصیل در آنجا را نداشت. فلمینگ  شانزده ساله در یك شركت كشتیرانی استخدام شد و كمی از وقت خود را با نیروهای داوطلب اسكاتلندی مقیم لندن گذراند. او در تیم واترپولوی این گروه بازی می كرد، و یك بار با تیمی از بیمارستان سن مری، وابسته به دانشگاه لندن، مسابقه داد.

چند سال بعد ارث مختصری به او رسید و برادرش او را تشویق كرد تا وارد دانشكده پزشكی شود. در لندن دوازده  دانشكده پزشكی بود، كه فلمینگ از هیچ كدامشان شناختی نداشت- جز یكی كه بیمارستان سن مری وابسته به آن بود و تنها چیزی كه می دانست این بود كه یك تیم واترپولو دارد، و به همین دلیل به آنجا رفت. در همان هنگام بود كه المرات رایت به عنوان مدرس باكتری شناسی در آن دانشكده مشغول به كار شد. فلمینگ در ابتدا تصمیم داشت جراح شود، اما پس از فارغ التحصیلی، شغلی در آزمایشگاهی كه در آن موقع المرات رایت سرپرستی آن را به عهده داشت به او پیشنهاد شد؛ فلمینگ تا پایان عمر خود را در آن آزمایشگاه گذراند و در سال 1929 استاد باكتری شناسی شد.

طی جنگ جهانی اول فلمینگ و رایت به فرانسه اعزام شدند تا به معالجه سربازان زخمی بپردازند. آن زمان پزشكان برای درمان جراحت های جنگی از مواد ضد عفونی كننده استفاده می كردند. اما فلمینگ متوجه شد كه فنل ( یا اسید كربولیك كه رایجترین ماده ضد عفونی كننده آن زمان بود) بیشتر ضرر دارد تا فایده، چون گویچه های سفید خون را سریع تر از باكتری ها نابود می كند. فلمینگ می دانست كه این اثر زیانمند است چون گویچه های سفید ، مدافعان طبیعی بدن در برابر باكتری ها هستند.


بخت یاری :

در سال 1922فلمینگ برحسب تصادف میكروب كشی كشف كرد كه باكتری ها را از بین می برد، اما بر گویچه های سفید اثری نمی گذاشت. هنگامی كه فلمینگ دچار زكام شد، از ترشحات بینی خود كشتی تهیه كرد. همچنان كه ظرف كشت را كه پر از باكتری های زرد رنگ بود بررسی كرد، اشكی از چشمش به درون ظرف افتاد. روز بعد وقتی كشت را مورد مطالعه قرار داد، در قسمتی كه اشك ریخته بود فضای شفافی دید. كنجكاوی و تیزبینی اش او را به نتیجه صحیح راهنمایی كرد. در اشك ماده ای بود كه باعث تخریب سریع ( لیز) باكتری ها می شد، اما به بافت انسان آسیبی نمی رساند. او این آنزیم ضد میكروبی اشك را   لیزوزیم نامید. معلوم شد كه این آنزیم اهمیت كاربردی چندانی ندارد، چون میكروب هایی كه لیزوزیم از بین می برد نسبتاً بی ضرر هستند، اما چنان كه خواهیم دید، این اكتشاف مقدمه ضروری كشف پنی سیلین بود.


كشف پنی سیلین:

در تابستان سال 1928 فلمینگ مشغول تحقیق درباره آنفلوانزا بود. ضمن انجام كارهای معمول آزمایشگاهی كه می بایست كشت های باكتریایی را كه در ظرفهای پهن در پوش دار رشد كرده بودند زیر میكروسكوپ بررسی كند، متوجه شد كه در یكی از ظرف ها ناحیه شفافی به وجود آمده است. تحقیقات بیشتر نشان داد كه ناحیه شفاف در اطراف نقطه ای بود كه ظاهراً وقتی سرپوش ظرف گذاشته نشده بود، تكه ای كپك به درون آن افتاده بود. فلمینگ با به خاطر آوردن تجربیاتش در زمینه لیزوزیم، نتیجه گرفت كه كپك چیزی تولید می كرد كه باعث مرگ باكتری های استافیلوكوك در ظرف كشت شده بود. فلمینگ تعریف كرد:

اگر تجربیات قبلی ام نبود[ درباره لیزوزیم] چه بسا مانند كاری كه بسیاری از باكتری شناسان دیگر قبلاً كرده بودند ظرف را به دور می انداختم. به احتمال زیاد برخی از باكتری شناسان هم متوجه تغییراتی مشابه آنچه من دیدم شده بودم، اما چون علاقه ای به مواد ضد باكتریایی طبیعی وجود نداشت، كشتها را به دور اندخته بودند. من به جای آنكه مطابق رسم زمانه كشتهای آلوده را دور بیندازم، تحقیقاتی انجام دادم.

فلمینگ كپك را جدا كرد و آن را به عنوان یكی از اعضای جنس پنی سیلیوم شناخت، و ماده آنتی بیوتیكی را كه تولید می كرد پنی سیلین نامید. بعدها گفت: هزاران كپك مختلف وجود دارد و هزاران باكتری مختلف، و این كه بخت ، كپك را در لحظه مناسب در نقطه مناسب بگذارد مثل برنده شدن در مسابقه بخت آزمایی بود. ذكر هزاران باكتری مختلف آن قدر هم بی مورد نبود، چون گرچه پنی سیلین برای باكتریهای متعددی، ازجمله استافیلوكوك، مرگبار است، اما بر برخی از انواع دیگر باكتری ها اثری ندارد. خوشبختانه باكتری هایی كه پنی سیلین از بین می برد، سبب بسیاری از عفونت های شایع و خطرناك در انسان هستند.

البته در سال 1928 استفاده از كپك برای مقابله با عفونت ، ابتكار كاملاً نوظهوری نبود. لویی پاستور و همكارش ژ. ف. ژوبر در سال 1877 نشان داده بودند كه گاه میكروبی از رشد میكروبی دیگر جلوگیری می كند. نوشته اند كه درعهد باستان مصریان و رومیان از كپك نان استفاده می كردند، اما هزاران كپك مختلف بر نان می رویند كه تنها چند نوع آنها چیزی تولید می كنند كه با عفونت مقابله كند. قاعدتاً فلمینگ هم از این مسئله مطلع بود و به همین سبب در می یابیم كه چرا شگفت زده شد.

فلمینگ در ادامه نشان داد كه پنی سیلین برای جانوران سمی نیست و به یاخته های بدن آسیبی نمی رساند:

همین سمی نبودن پنی سیلین برای گویچه های سفید بود كه باعث شد متقاعد شوم روزی به عنوان ماده ای دارویی شناخته خواهد شد. وقتی پنی سیلین خام در خون انسان آزمایش می شد، رشد استافیلوكوكها را در رقت 1 در 1000 كاملاً مهار كرد، اما اثر سمی آن بر گویچه های سفید چیزی بیش از محیط كشت اولیه نبود. آن را به جانوران نیز تزریق كردم، و ظاهراً هیچ اثر سمی نداشت. چند آزمایش ابتدایی [ بربیماران] نتایج مطلوبی داد اما اتفاق معجزه آسایی نیفتاد، و فهمیدم كه باید آن را غلیظ می كردیم . سعی می كنیم پنی سیلین را تغلیظ كنیم اما دریافتیم كه پنی سیلین به سرعت خراب می شود، و روشهای نسبتاً ساده ما فایده ای نداشتند.


یك شكست:

در همین هنگام موفقیت چشمگیر سولفانیل آمید باعث شده بود كه شیمی درمانی توجه همگان را به خود جلب كند . همكاری هرولد ریستریك و فلمینگ برای جدا سازی و تغلیظ پنی سیلین با شكست مواجه شد، و تا چندین سال بعد دیگر كار مهمی درباره پنی سیلین انجام نگرفت. در اواخر دهه 1930 هاوارد و. فلوری استاد آسیب شناسی دانشگاه آكسفورد همكاری پژوهشی خود را با ارنست بوریس چین ، زیست شیمیدان پناهنده یهودی كه از آلمان هیتلری گریخته بود و به سفارش فلوری به آكسفورد آمده بود، آغاز كرد. آن دو تحقیق درباره لیزوزیم، همان آنزیم ضد باكتریایی كه فلمینگ كشف كرده بود، و نیز دیگر مواد ضد باكتریایی طبیعی را شروع كردند. چندی نگذشت كه پژوهش های آنان بر پنی سیلین كه به نظر آنان امید بخش ترین این عوامل بود متمركز شد.

گروه آكسفورد با بهره گیری از روشهای پیچیده شیمیایی برای جداسازی و تغلیظ، كه امكانات آن در آكسفورد وجود داشت و فلوری و چین با آن آشنا بودند، اما فلمینگ در سن مری نه با آنها آشنایی داشت و نه بدانها دسترسی، موفق شدند پنی سیلین را آن قدر تغلیظ و تصفیه كنند كه خواص درمانی آن را ابتدا در مقابله با عفونت های تجربی در موش و بعداً در افراد بیماری كه از عفونت های استافیلوكوكی و دیگر آلودگی های خطرناك رنج می بردند، به اثبات رسانند ( نخستین پنی سیلین را كه در انسان استفاده می شد، در لگن های بیمارستانی رشد می دادند؛ با آنكه پنی سیلین را از ادرار بیماران جدا می كردند و مجدداً مورد استفاده قرار می دادند، اما برخی آزمایش های بالینی به دلیل كمیاب بودن این دارو ناتمام ماندند).

به سبب ضرورت بهره گیری سریع از توانایی پنی سیلین در مقابله با بیماری ها و درمان زخمهای نظامیان جنگ جهانی دوم، تولید آن در مقیاس گسترده، هم در انگلستان و هم در ایالات متحده، از اولویت های اول بود. فلوری به آمریكا رفت تا روشهای استخراج و تولید پنی سیلین در انگلستان را شرح دهد، و شیمیدانان دو سوی اقیانوس اطلس به طور خستگی ناپذیری كار كردند تا ساختار شیمیایی پنی سیلین را تعیین كنند و از راه تخمیر یا تولید آزمایشگاهی آن را به دست آورند. این مولكول پیچیده و ناپایدار برای نخستین بار سالها پس از پایان جنگ به طور صناعی تهیه شد، اما پیشرفت در گسترش تولید آن از راه تخمیر در مدت جنگ به نحوی استثنایی سریع بود.


بخت یاری در تولید پنی سیلین:

همان طور كه بخت یاری در كشف پنی سیلین نقش داشت، در این مرحله از تولید آن نیز وارد صحنه شد. وقتی فلوری به ایالات متحده رفت تا درباره تولید پنی سیلین در مقیاس وسیع تبادل نظر كند، از آزمایشگاه پژوهشی ناحیه شمال وابسته به وزارت كشاورزی ایالات متحده در پئوریای ایلینویز دیدن كرد. مدتی بود كه در این آزمایشگاه به دنبال كاربردی صنعتی برای محصول غلّه اضافی، و راه حلی برای مشكلی كه در همین رابطه وجود داشت، یعنی دفع ماده چسبناكی كه به عنوان یكی از فراورده های جانبی از فرایند آسیاب كردن ذرت به دست می آمد، جست و جو می كردند. وقتی این ماده استخراج شده به محیط كشت پنی سیلین اضافه شد، بازدهی كپك مورد نظر را به طور نامنتظره ای ده برابر افزایش داد.

دومین كمكی كه آزمایشگاه پئوریا كرد تهیه سویه بهتری از كپك مولّد پنی سیلین بود. صدها كپك از سرتاسر جهان جمع آوری و برای آزمایش به پئوریا فرستاده شدند. شگفت آنكه بهترین كپك را یكی از زنان محلی به نام مری هانت فرستاد، كه به دلیل علاقه اش به جست و جو برای كپك های جدید، مری كپكی لقب گرفته بود. او از یكی از بازارهای میوه پئوریا یك طالبی آورد كه كپكی با ظاهری قشنگ و طلایی روی آن بود. این سویه جدید كپك بازدهی پنی سیلین را دو برابر كرد، بنابراین تركیب دو اكتشافی كه در پئوریا صورت گرفت میزان بازدهی پنی سیلین را به 20 برابر رساند. چه كسی فكر می كرد پئوریا این قدر در تولید داروی معجزه آسایی كه برحسب تصادف در لندن كشف شده بود، نقش پیدا كند؟


اشاره:

استفاده از پنی سیلین نه تنها جان هزاران نفر را طی جنگ جهانی نجات داد، بلكه عاملی شد تا برای كشف آنتی بیوتیك های دیگر، از جمله خانواده ای از تركیبات مشابه شیمیایی پنی سیلین به نام سفالوسپورینها، پژوهش هایی انجام گیرد. برخی از این آنتی بیوتیك های جدید در مبارزه با باكتری هایی كه به پنی سیلین مقاوم اند مؤثر هستند .

فلمینگ، فلوری و چین جایزه نوبل در فیزیولوژی یا پزشكی را در سال 1945 مشتركاً بردند. هر سه متعاقباً به سبب پژوهشهایشان، كه منجر به تسكین آلام و نجات جانهای بی شماری شده بود، به لقب سر نایل شدند.

سِرالكساندر فلمینگ به بهره ای كه از بخت یاری برد، آگاه بود. یك بار گفت: سرگذشت پنی سیلین جنبه عاطفی خاصی دارد و نشان می دهد كه چقدر بخت، اقبال، سرنوشت، تقدیر، یاهر چیزی كه اسمش را می گذارید، در زندگی هر كس نقش دارد . باید اضافه كنم كه اگر هوشمندی یا – اگر بخواهیم جزء اساسی تعریف والپول از بخت یاری را به كار  ببریم – ذكاوت فلمینگ نبود، تصادف هایی كه برایش اتفاق افتادند به هیچ چیزی نمی انجامیدند.


نوع مطلب : آموزش علوم اول متوسطه جدید ( هفتم )، 
برچسب ها : الكساندر فلیمینگ، پنی سیلین،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 2 تیر 1398 10:48 ب.ظ

Amazing material. Thanks!
cialis generika cost of cialis per pill cialis prezzo di mercato cialis efficacit cialis 5 mg schweiz tarif cialis france achat cialis en itali cialis official site opinioni cialis generico best generic drugs cialis
جمعه 31 خرداد 1398 07:16 ق.ظ

You actually suggested that terrifically!
only best offers cialis use cialis dosage recommendations cialis 5 mg funziona order generic cialis online cialis generic tadalafil buy cialis daily reviews cialis kaufen wo cost of cialis cvs cialis tablets for sale best generic drugs cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:06 ب.ظ

Thanks a lot! Numerous stuff.

cialis 10 doctissimo cialis price thailand side effects for cialis bulk cialis achat cialis en suisse rx cialis para comprar cuanto cuesta cialis yaho venta cialis en espaa can i take cialis and ecstasy online prescriptions cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:03 ق.ظ

You've made your point extremely nicely!.
online prescriptions cialis cialis 20 mg viagra vs cialis generic cialis review uk cialis dosage cialis 20mg cialis for daily use only here cialis pills achat cialis en europe cialis official site
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:51 ق.ظ

Thanks a lot! Numerous material.

cialis daily dose generic try it no rx cialis cialis generico postepay cialis in sconto cialis official site generic cialis in vietnam cialis ahumada tadalafil generic cialis 30 day sample generic cialis pill online
شنبه 25 خرداد 1398 08:10 ب.ظ

Good stuff. Kudos!
cialis reviews buy name brand cialis on line cialis generico milano where to buy cialis in ontario cialis daily new zealand cialis side effects dangers cialis generico en mexico buy cheap cialis in uk click now cialis from canada cialis rezeptfrei
جمعه 24 خرداد 1398 01:27 ق.ظ

Valuable data. Thanks.
buying cialis in colombia free cialis acheter cialis meilleur pri cialis cost cialis 5 mg effetti collateral buy cialis online free cialis free generic cialis cost of cialis cvs cialis coupon
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:17 ب.ظ

Fantastic forum posts, Regards!
we use it 50 mg cialis dose cialis tablets australia click now buy cialis brand we recommend cheapest cialis buy cialis purchasing cialis on the internet cialis diario compra cialis side effects 40 mg cialis what if i take cialis daily reviews
شنبه 18 خرداد 1398 10:54 ق.ظ

Effectively voiced really. .
purchasing cialis on the internet generic cialis 20mg tablets tadalafil 10 mg free cialis achat cialis en suisse sublingual cialis online does cialis cause gout only now cialis 20 mg preis cialis 20mg schweiz acheter du cialis a geneve
شنبه 24 فروردین 1398 05:12 ق.ظ

Good info. Cheers.
canada medications buy pharmacy canada canada online pharmacies drugs for sale in mexico drugs for sale in mexico online pharmacy canada canadian pharmacycanadian pharmacy canada online pharmacies medication canada rx trust pharmacy canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:46 ق.ظ

Superb stuff. Kudos!
cialis per paypa click here take cialis il cialis quanto costa cialis 20 mg best price cialis 5 mg tadalafilo cialis kaufen prescription doctor cialis cialis free trial can i take cialis and ecstasy
دوشنبه 12 آذر 1397 07:22 ب.ظ

Fine info. Thanks.
cialis 20 mg cut in half cialis 100mg suppliers buy cialis cheap 10 mg cialis generico en mexico tadalafil tablets cialis generico tadalafil generic cialis patentablauf in deutschland acheter du cialis a geneve cialis 5 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 06:29 ق.ظ

Fantastic stuff. Many thanks!
cialis 20 mg cost cialis canada tadalafilo cialis lowest price cialis 20 mg cut in half cialis side effects buy cialis uk no prescription cialis for sale south africa cialis dosage cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 07:13 ب.ظ

Tips effectively considered.!
ou trouver cialis sur le net cialis baratos compran uk prices on cialis 10 mg tadalafil 20 mg enter site very cheap cialis i recommend cialis generico cialis preise schweiz overnight cialis tadalafil cialis 5mg prix cialis 5 mg
شنبه 10 آذر 1397 06:07 ق.ظ

Valuable content. Thanks.
cialis baratos compran uk order a sample of cialis we recommend cheapest cialis cialis 20mg interactions for cialis buy cialis cialis 20 mg cost il cialis quanto costa cialis generico milano wow look it cialis mexico
جمعه 9 آذر 1397 06:50 ب.ظ

Nicely put. Kudos.
non 5 mg cialis generici cilas 40 mg cialis what if i take click here take cialis cialis 50 mg soft tab cialis coupon cialis australian price enter site 20 mg cialis cost ou acheter du cialis pas cher cialis 20 mg effectiveness
جمعه 9 آذر 1397 07:03 ق.ظ

Fantastic info, Thanks.
cialis daily reviews precios cialis peru dose size of cialis order generic cialis online safe dosage for cialis cialis para que sirve cialis 100mg suppliers cialis efficacit acheter cialis kamagra tadalafil tablets
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:50 ب.ظ

You said it superbly!
tadalafil tablets buy cialis online cheapest tarif cialis france tesco price cialis dose size of cialis wow look it cialis mexico cialis australian price non 5 mg cialis generici wow look it cialis mexico cialis free trial
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:14 ب.ظ

You actually mentioned that superbly.
best generic drugs cialis precios cialis peru cialis australia org comprar cialis 10 espa241a cialis usa cost comprar cialis 10 espa241a cialis 20mg cialis super kamagra cialis 20 mg cost cialis prices in england
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:33 ق.ظ

Terrific content. Regards.
brand cialis generic cialis price thailand cialis coupons printable cialis tadalafil cialis patentablauf in deutschland cialis free trial prezzo di cialis in bulgaria side effects of cialis cialis price in bangalore cialis prezzo in linea basso
چهارشنبه 11 مهر 1397 05:17 ق.ظ

You actually expressed it effectively!
cialis patent expiration tadalafil tablets low cost cialis 20mg free generic cialis cialis generico lilly cialis generico online cialis canada cialis online napol cialis ahumada costo in farmacia cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 04:11 ق.ظ

Very good write ups. Many thanks!
we like it safe cheap cialis callus cialis alternative cialis farmacias guadalajara pastillas cialis y alcoho cialis purchasing fast cialis online cialis generico lilly cialis pills price each cialis arginine interactio
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:03 ق.ظ

Incredible many of amazing tips.
buy cialis generic cialis cialis usa cost cialis generic availability cialis generic costo in farmacia cialis purchasing cialis on the internet precios cialis peru cialis generico usa cialis online
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:01 ب.ظ

Incredible a good deal of good knowledge.
generic cialis in vietnam cialis price in bangalore trusted tabled cialis softabs cialis en 24 hora cialis generico milano cialis canadian drugs tadalafil 20mg only best offers 100mg cialis cialis for bph precios de cialis generico
چهارشنبه 14 شهریور 1397 10:56 ق.ظ

Nicely put, Thank you!
online pharmacies mexico canada medication list reputable canadian prescriptions online canadian pharcharmy online online pharmacies in usa canadian pharmaceuticals companies canada medication list online pharmacy canada viagra online drug store
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:43 ب.ظ

Point well considered..
get viagra uk where to buy viagra on line buy viagra without prescription uk online sildenafil uk buying viagra online from canada buy viagra online cheap buy viagra without presc buy viagra thailand buy canada viagra buying generic viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:09 ق.ظ

Information effectively utilized..
cialis preise schweiz cialis prezzo al pubblico order generic cialis online cialis from canada generic cialis pill online generic cialis 20mg tablets where do you buy cialis cialis en mexico precio 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis online deutschland
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:29 ق.ظ

You've made your stand very clearly..
sildenafil uk how can i get viagra online viagra usa pharmacy cheapest viagra online order viagra cheap viagra from usa pharmacy pharmacy order online viagra tablets buy online get prescription for viagra sildenafil
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:30 ق.ظ

Regards. Quite a lot of tips.

cialis rckenschmerzen cialis 5mg cialis daily dose generic cialis vs viagra cialis sale online cialis lowest price cialis generisches kanada the best site cialis tablets acheter cialis meilleur pri cialis for sale south africa
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 12:01 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
what is cialis canadian cialis cialis pas cher paris cialis daily how does cialis work cialis 5mg tadalafil generic generic cialis review uk cialis uk generic cialis levitra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد تقویم

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic